Tržište piletine u Europi i svijetu: Potražnja raste, a proizvodnja zaostaje

Vijesti Tržište piletine u Europi i svijetu: Potražnja raste, a proizvodnja zaostaje
Tržište piletine u Europi i na globalnoj razini suočava se s deficitom, a prema stručnjacima, situacija neće jenjavati. Svjetska i europska peradarska industrija doživjela je impresivan rast u posljednjim desetljećima, potaknuta sve većom potražnjom za jajima i mesom peradi. Iako je tržište pilećeg mesa u stalnom porastu, jednostavno se ne može proizvesti dovoljno da zadovolji sve potrebe potrošnje.

Tržišni trendovi i prednosti pilećeg mesa

Poslijednjih  15 godina svjedočimo kontinuiranom rastu potražnje za pilećim mesom, a ovaj trend nastavlja se i u budućnosti. Meso peradi, osobito piletina i puretina, postalo je prvi izbor među potrošačima, ne samo zbog nutritivnih prednosti već i zbog lakoće pripreme. Osim toga, potrošačke navike usmjerene su prema mesu domaćih ptica, koje se smatra zdravijom opcijom u odnosu na crveno meso, a konzumacija mu nigdje u svijetu nije opterećena religioznim zabranama.

Globalno gledano, perad je jedina vrsta mesa čija se prosječna potrošnja očekuje da će rasti, što je rezultat globalnog porasta stanovništva, migracija, poboljšanja životnog standarda i promjena u prehrambenim navikama. OECD predviđa da će potrošnja pilećeg mesa u narednom desetljeću porasti za čak 15 posto, s godišnjom potrošnjom od 152 milijuna tona na globalnoj razini.

Europska i Hrvatska perspektiva

Prema najnovijem izvještaju EU o poljoprivrednoj proizvodnji, očekuje se da će prosječni europski potrošač do 2031. godine jesti 24,8 kilograma piletine godišnje, što je 1,3 kilograma više nego deset godina ranije. Ovaj rast potražnje stvara značajne prilike za europske, pa tako i hrvatske proizvođače, koji imaju šansu zadovoljiti potrebe domaćih, europskih, ali i međunarodnih kupaca.

U Europskoj uniji šest zemalja proizvodi oko 74% ukupne proizvodnje mesa peradi: Poljska, Španjolska, Francuska, Njemačka, Italija i Nizozemska. Iako Hrvatska sudjeluje u europskoj proizvodnji s udjelom od 0,6%, rast potražnje za pilećim mesom otvara prostor za razvoj i ulogu domaćih proizvođača. Prema podacima hrvatskog udruženja Croatiastočar, uvoz mesa peradi u Hrvatsku zabilježio je rekordni rast od 20% u 2024. godini, a cijene na maloprodajnim tržištima rasle su 17% brže od proizvođačkih.

Premium Chicken Company: Novi korak u hrvatskoj proizvodnji

Premium Chicken Company planira značajno povećanje proizvodnje pilećeg mesa. Cilj je proizvoditi 150 tisuća tona pilećeg mesa godišnje, što, kako tvrde u tvrtki, neće ugroziti europsko ili svjetsko tržište. Naime, Europska unija uvela je nove regulative koje znatno poskupljuju proces proizvodnje pilećeg mesa, upravo radi toga određeni izvoznici biti će prisiljeni prilagoditi svoje proizvodne kapacitete ili potpuno ukinuti izvoz prema EU. Time se stvara dodatni prostor za europske proizvođače, uključujući Hrvatsku.

Važno je istaknuti da Premium Chicken Company planira prodavati do 10 % proizvedenog pilećeg mesa na hrvatskom tržištu, njihova konkurencija zasigurno će pozitivno utjecati na cijene i kvalitetu proizvoda. Plan je smanjiti uvoz i pružiti potrošačima više mogućnosti. Proizvodnja će se, međutim, većinom usmjeriti na izvoz; odnosno izvoziti će se 90 % proizvodnje pilećeg mesa – 30% planira se plasirati na europska tržišta, 30% na arapske zemlje, a 30% na azijska tržišta, posebno u Kinu.

 

Uslijed rasta potražnje i deficitne proizvodnje pilećeg mesa na globalnoj razini, europski i hrvatski proizvođači imaju značajnu priliku za rast i proširenje svojih tržišta. Uvođenjem novih regulativa i stvaranjem većih kapaciteta za proizvodnju, tvrtke poput Premium Chicken Company postavljaju temelje za konkurentno tržište koje će zadovoljiti potrebe potrošača u Europi i šire. S obzirom na stalni porast potrošnje pilećeg mesa, ovo je industrija koja će nastaviti rasti i pružati prilike za sve sudionike tržišta.

Contact us

RENAISSANCE CAPITAL d.o.o.

Horvatova ulica 80a, 10000 Zagreb (Horvatova Business Centar)